Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1869130
Phoenix Contact 1869130
| Part Number: | Phoenix Contact 1869130 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1869130 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 9 POS 5mm Solder Thru-Hole 13.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1869130 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 9 POS 5mm Solder Thru-Hole 13.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.050066 kg |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 13.5 A |
| Max Current Rating | 13.5 A |
| Number of Circuits | 9 |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1869130
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the pitch of the terminal block?
Are there any alternative products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
