Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868775
Phoenix Contact 1868775
| Part Number: | Phoenix Contact 1868775 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868775 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB terminal block, completely bridged, nominal current: 17.5 A, rated voltage: 250 V, pitch: 5.08 mm, no. of |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868775 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB terminal block, completely bridged, nominal current: 17.5 A, rated voltage: 250 V, pitch: 5.08 mm, no. of
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 3.150001 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1868775
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1868775?
What is the color and housing material of the Phoenix Contact 1868775?
What is the current rating and voltage rating of the Phoenix Contact 1868775?
What is the pitch and wire gauge range of the Phoenix Contact 1868775?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.