Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868225
Phoenix Contact 1868225
| Part Number: | Phoenix Contact 1868225 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868225 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 3.5mm 16AWG 160V 12A 12 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1868225 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868225 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 3.5mm 16AWG 160V 12A 12 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1868225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 8.230008 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1868225
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating of the terminal block?
What is the product name and model number?
What is the voltage rating for this product?
What is the pitch of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
