Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868063
Phoenix Contact 1868063
| Part Number: | Phoenix Contact 1868063 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868063 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 18 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1868063 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1868063 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 18 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1868063
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Current | 6 A |
| Current Rating | 6 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Positions Per Level | 18 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1868063
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this terminal block?
What is the wire gauge range for this terminal block?
What is the voltage rating of this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
