Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1863068
Phoenix Contact 1863068
| Part Number: | Phoenix Contact 1863068 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1863068 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 3.5mm 16AWG 160V 8A 8 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1863068 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1863068 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 3.5mm 16AWG 160V 8A 8 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1863068
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 6.920005 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1863068
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this product?
What is the voltage rating of this product?
What is the pitch of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.