Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1859726
Phoenix Contact 1859726
| Part Number: | Phoenix Contact 1859726 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1859726 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 13 Pos 3.81mm pitch Plug 28-16 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1859726 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 13 Pos 3.81mm pitch Plug 28-16 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 165.000008 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Positions Per Level | 13 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1859726
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1859726?
What is the current rating of Phoenix Contact 1859726?
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1859726?
What is the color of Phoenix Contact 1859726?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.