Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1858989
Phoenix Contact 1858989
| Part Number: | Phoenix Contact 1858989 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1858989 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 7.62mm pitch T hru Hole Invert Hdr |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1858989 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 7.62mm pitch T hru Hole Invert Hdr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 5.629988 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 19 mm |
| Length | 13.7 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Width | 25.62 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1858989
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch size of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


