Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1857977
Phoenix Contact 1857977
| Part Number: | Phoenix Contact 1857977 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1857977 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block M 11 POS 3.81mm Screw RA Cable Mount 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1857977 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block M 11 POS 3.81mm Screw RA Cable Mount 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 102.999998 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1857977
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and housing material of the terminal block?
What is the maximum and minimum wire gauge that can be used with this terminal block?
Who are the authorized distributors of Phoenix Contact 1857977?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.