Connectors > Phoenix-Contact-1855814
Phoenix Contact 1855814
| Part Number: | Phoenix Contact 1855814 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1855814 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectangular connector; Module; Fiber Optic - F-SMA; 2 pos; Screw | Phoenix Contact 1855814 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1855814 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectangular connector; Module; Fiber Optic - F-SMA; 2 pos; Screw | Phoenix Contact 1855814
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Nylon |
| Weight | 15.159993 g |
| Connector Type | SMA |
| Gender | Non-Gendered |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Positions | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1855814
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the weight of the product?
What is the connector type?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.