Connectors > Phoenix-Contact-1855157
Phoenix Contact 1855157
| Part Number: | Phoenix Contact 1855157 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1855157 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Hood; Top Entry; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1855157 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1855157 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Hood; Top Entry; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1855157
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Housing Material | Zinc |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 78.994 mm |
| Length | 96.012 mm |
| Width | 32.9946 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1855157
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical dimensions of the connector housing?
Are there any distributor links for this product?
What is the temperature range for the connector housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.