Connectors > Phoenix-Contact-1854844
Phoenix Contact 1854844
| Part Number: | Phoenix Contact 1854844 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1854844 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Glands, Strain Reliefs & Cord Grips VC-K-KV-PG16(11 5-15 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1854844 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Glands, Strain Reliefs & Cord Grips VC-K-KV-PG16(11 5-15
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Mount | Cable |
| Weight | 154.999997 g |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Rows | 5 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Thread Size | M4 |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1854844
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing material of the product?
What is the current rating of the product?
How many contacts does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
