Connectors > Phoenix-Contact-1853531
Phoenix Contact 1853531
| Part Number: | Phoenix Contact 1853531 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1853531 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectangular connector; Insert; 250V; 8A; 6 pos; Solder | Phoenix Contact 1853531 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1853531 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectangular connector; Insert; 250V; 8A; 6 pos; Solder | Phoenix Contact 1853531
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 28.2 mm |
| Pitch | 5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1853531
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the rectangular connector?
What is the part number of the rectangular connector?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.