Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1853104
Phoenix Contact 1853104
| Part Number: | Phoenix Contact 1853104 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1853104 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1853104 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 7.939993 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 21.5 mm |
| Length | 21.36 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 28.9 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1853104
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1853104?
What is the current and voltage rating of Phoenix Contact 1853104?
What is the housing material and color of Phoenix Contact 1853104?
What are the dimensions of Phoenix Contact 1853104?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
