Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852493
Phoenix Contact 1852493
| Part Number: | Phoenix Contact 1852493 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852493 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 15 Pos 3.81mm pitch Plug 24-18 AWG Crimp |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852493 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 15 Pos 3.81mm pitch Plug 24-18 AWG Crimp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 5.700012 g |
| Connector Type | Crimp |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Positions Per Level | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Crimp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1852493
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the wire gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.