Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852419
Phoenix Contact 1852419
| Part Number: | Phoenix Contact 1852419 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852419 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Terminal Block, 8A, 1mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852419 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Terminal Block, 8A, 1mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 2.939987 g |
| Connector Type | Crimp |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Crimp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1852419
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any alternative products similar to Phoenix Contact 1852419?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.