Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852309
Phoenix Contact 1852309
| Part Number: | Phoenix Contact 1852309 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852309 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 15 Pos 3.81mm pitch Plug 24-18 AWG Crimp |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1852309 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 15 Pos 3.81mm pitch Plug 24-18 AWG Crimp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 3.869993 g |
| Connector Type | Crimp |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Positions Per Level | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Crimp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1852309
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
What is the color and housing material of the terminal block?
What are the dimensions and weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.