Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849969
Phoenix Contact 1849969
| Part Number: | Phoenix Contact 1849969 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849969 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 7.62mm Invert Plug 24-12AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849969 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 7.62mm Invert Plug 24-12AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 172.999988 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1849969
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
