Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849901
Phoenix Contact 1849901
| Part Number: | Phoenix Contact 1849901 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849901 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 7.62mm Invert Plug 24-12AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849901 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 7.62mm Invert Plug 24-12AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 172.999988 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 19.2 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Width | 40.86 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1849901
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
How many positions and levels does the terminal block have?
Can you provide the dimensions of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
