Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849079
Phoenix Contact 1849079
| Part Number: | Phoenix Contact 1849079 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849079 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 12A 4 Position | Phoenix Contact 1849079 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1849079 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 12A 4 Position | Phoenix Contact 1849079
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Blue |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Socket |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Height | 21.32 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 26 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.