Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1848122
Phoenix Contact 1848122
| Part Number: | Phoenix Contact 1848122 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1848122 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Printplaat-basiselementen PSC 1, 5/ 3-M-PE - 1848122 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1848122 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Printplaat-basiselementen PSC 1, 5/ 3-M-PE - 1848122
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Height | 20.8 mm |
| Length | 30.8 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 30.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1848122
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
