Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847961
Phoenix Contact 1847961
| Part Number: | Phoenix Contact 1847961 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847961 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 7.62mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847961 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 7.62mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging, Panel |
| Weight | 24.179989 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1847961
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.