Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847916
Phoenix Contact 1847916
| Part Number: | Phoenix Contact 1847916 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847916 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 5 POS 7.62mm Screw ST Panel Mount 12A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847916 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 5 POS 7.62mm Screw ST Panel Mount 12A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Type | Socket |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Rows | 1 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Height | 26 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Width | 48.54 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1847916
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the distributor stock availability for this product?
Are there any alternative products similar to this one?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.