Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847741
Phoenix Contact 1847741
| Part Number: | Phoenix Contact 1847741 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847741 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 3.81mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847741 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 3.81mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 118.999987 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 22.7 mm |
| Length | 16.63 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 25.3 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1847741
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
What is the connector type and termination method of the terminal block?
Can you provide the distributor links and availability of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
