Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847453
Phoenix Contact 1847453
| Part Number: | Phoenix Contact 1847453 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847453 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 28-16 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1847453 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 28-16 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 105 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 1.75 mm |
| Length | 3.05 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1847453
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch size of the plug?
What is the current rating of the connector?
What is the maximum operating temperature for the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

