Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844691
Phoenix Contact 1844691
| Part Number: | Phoenix Contact 1844691 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844691 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 14 Position | Phoenix Contact 1844691 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844691 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 14 Position | Phoenix Contact 1844691
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 28 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844691
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the maximum wire gauge that can be used with this connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.