Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844675
Phoenix Contact 1844675
| Part Number: | Phoenix Contact 1844675 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844675 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 6A, 0.5mm2, 2 Row(s), 2 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844675 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 6A, 0.5mm2, 2 Row(s), 2 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 24 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844675
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the color of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.