Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844659
Phoenix Contact 1844659
| Part Number: | Phoenix Contact 1844659 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844659 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block F 10 POS 2.54mm Spring Clamp ST Cable Mount 6A Cardboard |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844659 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block F 10 POS 2.54mm Spring Clamp ST Cable Mount 6A Cardboard
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 20 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844659
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
How many pins does the terminal block have?
What is the wire gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.