Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844633
Phoenix Contact 1844633
| Part Number: | Phoenix Contact 1844633 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844633 |
| Qty Available: | |
| Description: | COMBICON DFMC RoHS Compliant 2015 Gold Terminal Block Plug, Female Sockets 26AWG 180° 6A 150V |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844633 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
COMBICON DFMC RoHS Compliant 2015 Gold Terminal Block Plug, Female Sockets 26AWG 180° 6A 150V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 16 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844633
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the terminal block plug?
What is the color of the terminal block plug?
Are there any alternative products or brands available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.