Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844620
Phoenix Contact 1844620
| Part Number: | Phoenix Contact 1844620 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844620 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 7 Position | Phoenix Contact 1844620 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844620 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 7 Position | Phoenix Contact 1844620
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 14 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844620
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
Who is the manufacturer of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for the manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.