Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844617
Phoenix Contact 1844617
| Part Number: | Phoenix Contact 1844617 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844617 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks DFMC 0 5/ 6-ST-2 54 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844617 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks DFMC 0 5/ 6-ST-2 54
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 12 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844617
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current and voltage rating?
What is the wire gauge range that can be used with these terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.