Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844604
Phoenix Contact 1844604
| Part Number: | Phoenix Contact 1844604 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844604 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks DFMC 0 5/ 5-ST-2 54 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844604 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks DFMC 0 5/ 5-ST-2 54
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 10 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844604
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum current and voltage rating of this product?
What is the pitch and wire gauge range for this product?
How many pins and levels does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.