Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844578
Phoenix Contact 1844578
| Part Number: | Phoenix Contact 1844578 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844578 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks DFMC 0 5/ 2-ST-2 54 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844578 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks DFMC 0 5/ 2-ST-2 54
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 4 |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844578
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating for these terminal blocks?
What is the pitch of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.