Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844210
Phoenix Contact 1844210
| Part Number: | Phoenix Contact 1844210 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header; 8 A; 160 V; 3.5; 2; Soldering; 1.2 mm; 2.5 kV; 250 V; PBT; 0.8 x 0.8 mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header; 8 A; 160 V; 3.5; 2; Soldering; 1.2 mm; 2.5 kV; 250 V; PBT; 0.8 x 0.8 mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Material | PBT |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 113.398093 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Depth | 9.2 mm |
| Height | 7.25 mm |
| Length | 8.4 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
| Width | 10.65 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the distributor stock availability and pricing for the product?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



