Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844125
Phoenix Contact 1844125
| Part Number: | Phoenix Contact 1844125 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844125 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block M 4 POS 3.5mm Spring Clamp ST Cable Mount 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1844125 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block M 4 POS 3.5mm Spring Clamp ST Cable Mount 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 4 |
| Current | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1844125
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
How many pins does the terminal block have?
What is the contact plating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.