Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1843978
Phoenix Contact 1843978
| Part Number: | Phoenix Contact 1843978 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1843978 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 20 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1843978 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 20 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 113.398093 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Per Level | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 9.2 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1843978
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal blocks?
How many contacts does the terminal block have?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
