Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1842982
Phoenix Contact 1842982
| Part Number: | Phoenix Contact 1842982 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1842982 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 3.81mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1842982 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 3.81mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 13.399997 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 26.2 mm |
| Length | 21.9 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 44.68 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1842982
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the dimensions of the product?
Are there alternative products available from other brands?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the Phoenix Contact 1842982?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.