Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1842128
Phoenix Contact 1842128
| Part Number: | Phoenix Contact 1842128 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1842128 |
| Qty Available: | |
| Description: | Strip Terminal Block, 10A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1842128 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Strip Terminal Block, 10A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Material | PBT |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 12.500013 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Poles | 16 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 22.1 mm |
| Height | 26.9 mm |
| Length | 12.95 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 22.1 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1842128
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the pitch of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.