Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1841844
Phoenix Contact 1841844
| Part Number: | Phoenix Contact 1841844 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1841844 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 18 Pos 5.08mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1841844 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 18 Pos 5.08mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Grey |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 8.997997 g |
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Positions Per Level | 18 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 15.9 mm |
| Length | 8.6 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 114.76 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1841844
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
What is the weight and dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
