Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1839636
Phoenix Contact 1839636
| Part Number: | Phoenix Contact 1839636 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1839636 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 3.81mm 16AWG 160V 8A 4 Position COMBICON MC Series | Phoenix Contact 1839636 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1839636 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 3.81mm 16AWG 160V 8A 4 Position COMBICON MC Series | Phoenix Contact 1839636
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 3.191986 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 11.1 mm |
| Height | 16.03 mm |
| Length | 11.1 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 16.1 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1839636
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


