Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1839610
Phoenix Contact 1839610
| Part Number: | Phoenix Contact 1839610 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1839610 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block F 3 POS 3.81mm Screw 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1839610 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block F 3 POS 3.81mm Screw 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 12.22 mm |
| Length | 11.1 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 16.1 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1839610
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
