Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1837748
Phoenix Contact 1837748
| Part Number: | Phoenix Contact 1837748 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1837748 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 7.5mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1837748 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 7.5mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.050066 kg |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.493 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1837748
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.