Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1836422
Phoenix Contact 1836422
| Part Number: | Phoenix Contact 1836422 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1836422 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 3.81mm pitch P lug 28-16 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1836422 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 3.81mm pitch P lug 28-16 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 2.850006 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 16.03 mm |
| Length | 11.1 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 16.1 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1836422
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the contact material and plating of the terminal block?
What are the physical dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
