Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835627
Phoenix Contact 1835627
| Part Number: | Phoenix Contact 1835627 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835627 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 5mm pitch Plu g 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835627 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 5mm pitch Plu g 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 499.858792 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 17 |
| Number of Positions Per Level | 17 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1835627
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal blocks?
What is the current rating and number of levels for the terminal blocks?
What is the maximum and minimum wire gauge that can be used with the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.