Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835546
Phoenix Contact 1835546
| Part Number: | Phoenix Contact 1835546 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835546 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 5mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835546 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 5mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 800.136941 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1835546
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
What is the wire gauge range for the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.