Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835025
Phoenix Contact 1835025
| Part Number: | Phoenix Contact 1835025 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835025 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 12A 14 Position | Phoenix Contact 1835025 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1835025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 12A 14 Position | Phoenix Contact 1835025
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 133.000002 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 26 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 81.28 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1835025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
What is the maximum current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.