Connectors > Phoenix-Contact-1834482
Phoenix Contact 1834482
| Part Number: | Phoenix Contact 1834482 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1834482 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable housing, pitch: 3.81 mm, number of positions: 16, dimension a: 63.35 mm, color: green |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1834482 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable housing, pitch: 3.81 mm, number of positions: 16, dimension a: 63.35 mm, color: green
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | ABS, PVC |
| Mount | PCB |
| Weight | 13.830003 g |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 39 mm |
| Length | 10 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1834482
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.