Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1834356
Phoenix Contact 1834356
| Part Number: | Phoenix Contact 1834356 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1834356 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories KGG-MC 1 5/ 3 3P PLUG HOUSING |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1834356 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories KGG-MC 1 5/ 3 3P PLUG HOUSING
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | ABS, PVC |
| Mount | PCB |
| Weight | 4.050013 g |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Length | 29 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1834356
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the product?
How many contacts does the product have?
What is the pitch of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

