Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1833263
Phoenix Contact 1833263
| Part Number: | Phoenix Contact 1833263 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1833263 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5mm 12AWG 320V 12A 11 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1833263 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1833263 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5mm 12AWG 320V 12A 11 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1833263
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Free Hanging, Plug-In |
| Weight | 600.102706 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 11 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Length | 50 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1833263
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the maximum current rating of the connector?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

