Connectors > Phoenix-Contact-1832934
Phoenix Contact 1832934
| Part Number: | Phoenix Contact 1832934 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1832934 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Printplaat-basiselementen MCVK 1, 5/ 8-GF-3, 81 - 1832934 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1832934 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Printplaat-basiselementen MCVK 1, 5/ 8-GF-3, 81 - 1832934
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Height | 26.6954 mm |
| Length | 40.8686 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 27.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1832934
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the housing?
What is the maximum wire gauge supported by this product?
What is the current rating of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.