Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1832701
Phoenix Contact 1832701
| Part Number: | Phoenix Contact 1832701 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1832701 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB Header; 3 Position; 8A; 160V; MCVDU 1 5/ 3-G-3 81 | Phoenix Contact 1832701 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1832701 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB Header; 3 Position; 8A; 160V; MCVDU 1 5/ 3-G-3 81 | Phoenix Contact 1832701
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 119.999988 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1832701
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the connector?
What are the technical specifications of the connector?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.